• info@tros.ir
 • 09128702670
 • ۱۴۰۲-۰۳-۱۶
 • تفاوت هارد ssd با m2 در چیست؟

  تفاوت هارد ssd با m2 در چیست؟

  همان طور که از گوشه و کنار اخبار تکنولوژی می‌شنویم، در مادربورد های جدید، درایوهای SSD مدام در حال تغییرند و تمامی تلاش‌ها در جهت غیر قابل دیده شدن سخت افزارهای ذخیره سازی است. درایوهای ssd از حالت سابق خود به درایو هایی کوچکتر با ظرفیت چندین برابر تبدیل می‌شوند و در عین حال سرعت را هم افزایش می‌دهند. ssd های سنتی که روی سرور، کامپیوتر یا لپ تاپ شما نصب است، اساسا به عنوان درایوهای ۲.۵ اینچی (۶.۳۵ سانتی متر) شناخته می‌شوند. شاید ذکر این نکته جالب باشد که در اصل این درایوها طولی حدود ۲.۷۵ اینچ یا ۷ سانتی متر دارند.

  ssd ها ابعاد مشابهی با هارد درایو لپ تاپ ها دارند. تولیدکنندگان ssd، این درایوها را در این اندازه استاندارد تولید کرده‌اند تا با لپ تاپ های موجود سازگار باشند پس به راحتی می‌توانید برای لپ تاپ خود بدون هیچ بازنگری خاصی، hhd یا ssd را انتخاب کرده و پیکربندی کنید. در مورد سرورها و استوریج ها و PC ها اما نگرانی کمتری از بابت سایز و اندازه وجود دارد و می‌توانید ssdها را با استفاده از یک براکت ساده در یک درایو ۳.۵ اینچی سوار کنید.

  با گذشت زمان، شاسی‌ها برای تکمیل سخت افزارهای خود و امکان نصب درایوهای ۲.۵ اینچی تکامل یافتند اما باز هم نیازی نیست ssd ها به این اندازه بزرگ باشند. در اصل، یک ssd فقط شامل یک بورد نازک، فلش مموری و چیپ کنترلری است. پس چرا اندازه آن در همین حد نباشد؟

  ssd در این اندازه و شکل طراحی شده تا با شاسی‌های موجود سازگار باشد ولی در کل فضایی که ssd در آن قرار می‌گیرد فضای مرده زیادی دارد. این موضوع در طراحی تلفن همراه، و چالش کوچکتر شدن لپ تاپ ها و تبلت ها نکته مهمی است و البته نتیجه کاملا واضح بود: هارد بزرگ ۲.۵ اینچی، در نهایت باید برود.

  مقایسه mSATA SSD و m2 ssd

  فرم فاکتور M2 در سال ۲۰۱۳ و دو سال پس از mSATA وارد بازار شد. کارایی هر دو درایو mSATA SSD و m2 ssd بسیار بالاست و اصولا برای دستگاه‌های کوچک مانند تبلت و لپ تاپ طراحی شده‌اند اما از آنجایی که سرعت و کارایی بالایی دارند در سرورها نیز استفاده می‌شوند. تفاوت اصلی این دو در اندازه و کانکتور است.

  SSD فقط از اینترفیس SATA استفاده می‌کند اما هارد ssd m2 یا از SATA یا PCIe پشتیبانی می‌کند. همچنین M.2 از SATAe هم پشتیبانی می‌کند که در SATA 3.2 تعریف شده و کانکتورهای SATA و PCIe را فعال می‌کند. درایو M2 مبتنی بر SATAe، به هاست می‌گوید که از PCIe استفاده کند یا از SATA. البته محصولات زیادی نیستند که SATAe را پشتیبانی می‌کنند.

  فرم فاکتور M2 در ابعاد مختلفی هستند در حالی که mSATA SSD ها تنها در دو اندازه ارایه شده‌اند و Half-size mSATA SSD هم موجود است.